Dövme bakımı
Dövme bakımı

Dövme bakımı

 

Dövme Sonrası Bakım Nasıl Yapılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar ve kaçınılması gereken şeyler.

 

Dövmenin rengini ve parlaklığını korumak, ayrıca ilgili bölgenin sağlıklı bi şekilde iyileşmesi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer aşağıda yazdıklarımızı yaparsanız, oluşabilecek problemlerden de kaçınmış olursunuz.

 

Dövme işleminden yaklaşık 6 sonra antibakteriyel sabunla dövme bölgenizi soğuk suyla nazik bir şekilde yıkayınız ve iyice durulayınız. Sabun kalıntısı kalmadığına emin olduktan sonra yumuşak ve temizliğinden emin olduğunuz bir havlu-kumaş ile hafifçe dokundurarak ıslaklığını alınız. (sürtme hareketi yapmayın)

 

6 saat sonra bu işlemi tekrarlayınız. Başlangıçtan itibaren olan bu süreçte terleme ve mikroplarla potansiyel temastan kaçınınız.

 

Yaptığınız bu işlemlerden sonra yaklaşık 4 gün boyunca dövmenizin su ile temas etmemesi gerekir. Deri mikrop kapmaya meyilli olduğu için özenli davranınız.

 

2. kere yıkadıktan sonra 1 hafta boyunca günde en az 4 kere (derinin kurumasına izin vermeden) pür vazelin ile (saf, kokusuz ve renksiz olmalıdır) tüm bölge parlatılcak şekilde çok bastırmadan sürerek bakım yapınız.

 

Eğer deri çok tahrip olmuş ve canınız yanıyorsa Bepanthene Merhem sürebilirsin ilk birkaç gün. (Bephanthene Plus Krem kullanmayınız)

 

İyileşme sürecinde kaşıntı hissi normaldir fakat bu dürtüye karşı koymaya çalışınız veya çok çok hafif hareketlerle kaşıntıyı geçirecek kadar cildinize dokunarak idare etmeye çalışın. Eğer tırnakla kaşırsanız boyalı dokuya kadar ulaşabilen bir hasar verme ihtimaliniz oluşur.

 

Derinin iyileşme sürecinin bir parçasına kabul dökmesidir. Kabukları asla kendi elinizle sökmeye çalışmayın. Boyayı taşıyan ve tam iyileşmemiş dokuyu tahrip edebilirsiniz. Buda dövmenin bozulmasına veya solmasına sebep olabilir.

 

İlk 10 gün boyunca vücut kremi, nemlendirici, banyo sonrası losyon vesaire kullanılmamalıdır.

 

Deriyi tahriş edebilecek ve kabukları yolabilecek dar ve pürüzlü giysiler giyilmekten kaçınınız.

 

Duş alırken dövmenizin üzerine, sert bi şekilde lif-kese uygulamayınız. Mümkün olduğu kadar yumuşak davranmaya çalışınız.

 

Bir hafta geçtikten sonra ilk dövme bakımınız tamamlanmış ve artık vazelin-merhem vs. sürmenize gerek kalmamıştır. Muhtemelen deriniz de büyük oranda iyileşmiş olacaktır.

 

Unutmayın uzun süre güneşle temas dövmenizin düşmanıdır. Güneş, dövmenin rengini yavaş yavaş solduran bir etkendir. Dövme yapıldıktan kısa süre dahilinde kesinlikle kaçınılmalı, takip eden yıllardada az güneş görmesine özen gösterilmelidir.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014